3D Lazer Tarama

3D Tarama teknolojisi kendi içerisinde kullanım amacına göre farklı teknolojileri kullanmaktadır. Bu teknolojilerden birisi ise lazer teknolojisidir. Bu sistemin fiziksel olarak çalışması için taraması yapılacak objenin üzerine yansıtılacak bir lazer ve görüntü alacak bir kamera olması yeterlidir. Bu şekilde kamera datası üzerine düşen lazer çizgisi aslında bir konum görevi görüyor ve parçanın tüm geometrilerinin oluşmasında etkili oluyor.  Temel olarak çalışması bu sistemde olan Lazer Tarama sistemi bazı donanımsal ve yazılımsal ürünlerin geliştirilmesi ile kalite detayını arttırabiliyor. Bu kaliteyi etkileyen asıl nokta ise kamera ile lazerin obje üzerinde birbirleri ile kesiştikleri açıdır. Bu açının en uygun derecede olması elinizde ki ürün ile en hassas taramayı yapmanız anlamına gelir.

Diğer 3D Tarama sistemlerine göre Lazer Tarama sisteminin öne çıktığı en önemli noktalardan birisi, yüzeyin ne olduğu önemli olmaksızın tarama yapabilmesi. Normalde parlak ve siyah yüzeylerde 3D Tarama yapabilmek oldukça zor ve neredeyse imkansızdır ama lazer teknolojisinin doğru kullanımı ile birlikte kaliteli bir sonuç elde edebiliyorsunuz. Öne çıkan diğer özellikleri ise gün ışığından etkilenmeden 3D Tarama yapılabiliyor olması ve diğer teknolojilerde sprey kullanarak yüzeyi matlaştırmak gerekiyor ama bu sistemde sprey kullanımı gerektirmeden yüzeyde ki datayı rahatlıkla tarayabilirsiniz. Diğer teknolojiler ile karşılaştırırken yetersiz olduğu noktalara bakarsak, renkli 3D Taramalarda yetersiz olduğunu görebilirsiniz. Rengi kaliteli bir şekilde istiyorsanız tarama esnasında ya da sonrasında iyi bir ışık altında kaliteli fotoğraf çekilmesi ve sonrasında ZBrush gibi bir tasarım programında bu görsel ile mesh dosyasının başarılı bir şekilde birleştirilmesi gerekmektedir ama bu sistem daha çok tersine mühendislik projelerinde kullanıldığı için,  renkli bir veriye pekte ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu sistemler daha çok mevcut bir ürün üzerinde tasarımsal eklemeler ve düzenlemeler yapılacağı zaman ve üretilen bir ürünün kalitesinin kontrolünü yapmak için kullanılıyor.

Bu tarama sistemi ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer bilgi ise tekli ve çoklu lazer sistemleri olmak üzere 2 grupta incelenir. Buda kullandığınız tarayıcının kalitesini ve kullanım yöntemini farklılaştıran bir detaydır.