Düşük Adetlerde Prototip Üretimi

DÜŞÜK ADETLERDE ÜRETİM NEDEN ÖNEMLİDİR?

Firmalar ya da kişiler için projeleri doğrultusunda 1’den 1000’li adetlere kadar olan üretim yaptırmak gerekebilir. Bu sayıdaki adetler için geleneksel üretim yöntemlerinin (çelik kalıp ve plastik enjeksiyon yöntemi) maliyeti yüksek olmaktadır. Bu gibi adetlerde ise tercih edilen yöntem silikon kalıp ve döküm işlemdir.

3D Yazıcılar prototip üretilmesinde ve düşük adetlerde yani 1’den 10’a kadar üretimde avantaj sağlamaktadır. Adetler arttıkça birim maliyet değişmediği gibi üretim süresi de uzamaktadır. Bu noktada müşterilerimize sunduğumuz silikon kalıp ve döküm çözümleri uygun maliyet ile hızlı sonuç almalarını sağlamaktadır.

DÜŞÜK ADETLERDE ÜRETİM NASIL YAPILIR?

Birinci adımı 3D Yazıcıdan master model yani kalıp alınacak modelin üretilmesi oluşturmaktadır. İkinci aşamada ise 3D Yazıcıdan üretilen bu modelin silikon kalıbı alınır. Silikon kalıp bir kez alındıktan sonra defalarca içerisine istenilen malzemeden dökülebilir. Alınan kalıp dökülecek malzemenin özelliğine göre 20 ile 40 döküm arasında kullanılabilir. Sonrasında tekrar kalıp alınması gerekecektir.

HANGİ MALZEMELER KULLANILMAKTADIR?

Silikon kalıp alındıktan sonra içerisine birçok farklı malzeme dökümü yapılabilir. Burada esneklik, saydamlık, sağlamlık gibi birçok seçenek mevcuttur. Müşterilerin talepleri doğrultusunda en uygun malzeme bulunarak projeler neticelendirilmektedir.

KİMLER TERCİH ETMEKTEDİR?

Düşük adetlerde üretim medikal cihaz üretiminde mobilyaya, teknoloji şirketlerinden sanat çalışmalarına kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Burada önemli olan kriter yapılacak çalışma sonucu beklentidir. Zira heykel çalışması için kullanılan silikon kalıp yöntemi ve döküm malzemeleri mühendislik çalışmalarında işlevsel olarak kullanılacak ürünlere göre oldukça farklılık göstermektedir.

 

TALEP FORMU