FDM 3D Baskı Hizmeti

FDM 3D Baskı Hizmeti

HEMEN 3D BASKI TEKLİFİ ALIN

Formu doldurarak yada mail ile hemen fiyat alın ve siparişinizi oluşturun.

 siparis@3durak.com

Sorularınız ve detaylı bilgi için;

Tel : 0850 885 1991 Whatsapp : 0554 159 1525

 

3D BASKI NEDİR?

 

3D Yazıcı teknolojileri içerisinde en yaygın kullanımı olan FDM, yani Fused Deposition Modelling teknolojisinin türkçe karşılığı Eriyik Yığma Modellemesi anlamına gelmektedir. Bu teknolojide, termoplastik malzeme sıcaklık kontrollü bir nozzle ile eritilerek üretim tablasına katman katman serilir. Üretimde tabla ile katman arasında başka bir katman yoksa destek malzemesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu malzeme tek nozzle kullanan 3d yazıcılarda üretim materyali ile aynıdır ve üretim sonrasında el ile sökülür. Çok nozzle kullanan 3d yazıcılar da ise destek yapıları su yada kimyasal karışımlar içerisinde çözülerek sökülür.

Düşük maaliyeti sayesinde Dünyadaki 3d yazıcıların %70’nin kullandığı teknolojinin FDM olduğu tahmin edilmektedir.

3D Yazıcı çıktıları

 

FDM teknolojisi 1980’lerin sonlarında S.Scott Crump tarafından icat edildi ve 1990 yılında ticarileştirildi. Teknoloji ilk olarak Stratasys firması tarafından tescillendi. Daha sonrasında bu teknolojinin patent süresinin bitmesiyle FDM kelimesinin tam anlam karşılığı olarak Fused Filament Fabrication terimi RapRap projesi üyeleri tarafından kullanılmak üzere hazırlandı. RepRap projesinin hayata geçmesi ile birlikte FDM teknolojisi 3d yazıcı maaliyetleri 2 kattan fazla düşmüştür.

FDM 3D baskı teknolojisi ile karmaşık modeller, işlevsel prototipler ve son kullanıma uygun parçaların üretimi uygun bir şekilde yapılabilmektedir. Üretilen malzemenin üzerine  boyama, kaplama ve parlatma gibi yüzey işlem uygulamaları yapılabilmektedir. Cihaz boyutlarının küçük ve kullanımının kolay olması nedeni ile ofis içi kullanımına uygundur. Bir çok tasarım ofisi, mimarlık ofisi, arge ofisi ve farklı ticari işletmeler prototip hazırlama, üretim işlemleri ve ürün geliştirme safhasında FDM teknolojisi ile çalışan 3D yazıcıları kullanmaktadır.

FDM 3D baskı teknolojisinde üretim süreleri uzundur. SLA ve SLS teknolojisinde aynı anda çoklu üretim süre ve maliyeti düşürürken FDM teknolojisinde, aynı modelden çoklu üretim maliyetleri ve süreyi düşürmemektedir. Aynı tablada 1 adet model x sürede üretiliyorsa 10 adet model 10x sürede üretilir.

FDM 3D Baskı teknolojisinde en çok kullanılan materyaller ABS ve PLA termoplastikdir. Ayrıca bunun yanı sıra PC, PP, TPU hammaddeler ve özel ahşap, bronz, bambu vb. katkılı hammaddeler kullanılabilmektedir.

3D Yazıcı Hammaddeleri