Reçine Nedir?

Teknoloji

Reçine 3D Baskıda SLA (Stereolitografi) 3D Baskı teknolojisi kullanılır. SLA teknolojisinde objeler ultraviyole lazerin foto reaktif reçineyi katman katman dondurmasıyla oluşturulur. Üretim esnasında tabla 0.05 – 0.15 mm hareketlerle aşağıya doğru iner ve her inişten sonra lazer objenin bir kesit alanını oluşturur. Üretim sonunda ise obje sıvı reçinenin içerisinden alınır. Diğer bir yöntemde ise obje baş aşağı olacak şekilde üretilir.

SLA 3D Baskıları FDM ve SLS 3D Baskıları gibi iyi derecede dayanma gücüne sahip değildir. Ama bunun yerine 3D Baskılar çok daha yüksek hassasiyettedir. Reçineden elde edilen modeller düzgün, pürüzsüz yüzeyli, kaliteli ve şeffaf görsellere ihtiyacı olanlara önerilir. Bu özellikleri, malzemenin tanıtım ya da sergi amaçlı kullanılmasına olanak sağlar.

Malzeme Örnekleri

Fiyat Bilgisi

3D Baskıda fiyatlandırma üretilecek objenin geometrik şekline, hacmine, üretim süresine ve kullanılacak hammaddein türüne bağlı olarak yapılmaktadır.

Kullanım Alanları

SLA teknolojisinde elde edilen reçine, tasarımlarda pürüzsüz yüzeyler istenirse ya da sergi, demo, tanıtım gibi hedefler amaçlanıyorsa kullanıma uygundur. Çıktılar mücevher, dişçilik gibi yüksek detay gerektiren yerlerde kullanılır. SLA teknolojisi son üründen ziyade kalıp alınıp döküm yapılmasında da kullanılmaktadır.

TASARIM ÖZELLİKLERİ

 

Yüzey Kalitesi100%
Detaylar100%
Mukavemet70%
Esneklik20%

Minimum duvar kalınlığı
1 mm

Çözünürlük
0.025 mm

Maksimum Hacim
145 X 145 X 175 mm