Tam Renkli 3D Baskı Hizmeti ( Colorjet )

projet 660 tam renkli 3d baski

HEMEN 3D BASKI TEKLİFİ ALIN

Formu doldurarak yada mail ile hemen fiyat alın ve siparişinizi oluşturun.

 siparis@3durak.com

Sorularınız ve detaylı bilgi için;

Tel : 0850 885 1991 Whatsapp : 0554 159 1525

 

 

3D BASKI NEDİR?

Colorjet (CJP) 3D Baskı teknolojisi tam renkli nesnelerin üretimi için kullanılan başlıca teknolojilerden biridir. Colorjet 3D Baskı Teknolojisinde iki temel bileşen kullanır. Bunlardan birincisi toz halindeki hammadde Core ™. Core ™ malzeme silindir bir yapı ile üretim platformu üzerine ince katmanlar halinde serilir. Her katman serildikten sonra renkli hammadde, mürekkep püskürtmeli baskı kafaları sayesinde Core ™ hammaddeye renk verilir ve üzerine yeni katman serilir. Colorjet 3d baskı teknolojisinde üretim bittikten sonra ardıl işlem yapmak gereklidir. Üretim tablasında üretilen ürünler Colorbond adı verilen bir sıvı ile sertleştirildikten sonra kurutularak hazır hale gelir ve ilk başta donuk olan renkler Colorbond sayesinde canlanır.

Colorjet teknolojisi 1993’de Z Corp fiması tarafından bulunmuştur ve daha sonra 2012 de 3D Systems firması ZCorp u satın alarak kendi bünyesine katmıştır. Öncesinde Z Printer adında olan Colorjet 3d yazıcılar sonrasında 3D Systems bünyesinde Projet serisi olarak satışa sunulmuştur.

COLERJET’TE HANGİ MALZEMELER KULLANILIR?

Colorjet 3d baskı teknolojisindeki Core ™ hammadde kumtaşı benzeri bir hammaddedir ve kırılgan bir yapıdadır. 4 kanal CMYK renk tonları sayesinde 640x540dpi full renk detaylı modeller üretebilirsiniz.

COLORJET HANGİ ALANLARDA KULLANILIR?

Colorjet 3d baskı teknolojisinin kullanım alanları ise, mimari 3d modeller, 3d figür modeller, ürün görsel modelleri, eğitim sektörü ve medikaldir. Kırılgan ve sert yapıda olduğu için işlevsel modellerde tercih edilmez ancak görsel modeller için oldukça faydalı bir teknolojidir.

COLORJET 3D BASKI TEKNOLOJİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Konsept modellerden bir tasarım çalışması oluşturmak için Colorjet teknolojisi kullanıldığında zamandan ve maliyetten tasarruf sağlamaktadır. Ayrıca canlı renklerde karmaşık modeller üretilmek istendiğinde Colorjet 3d baskı teknolojisi ilk akla gelen teknolojidir. Tam renkli üretim yapabilen teknolojilerin yeni gelişmekte olması sebebi ile maliyetlerinin yüksek olmasına karşın Colorjet teknolojisinde ki maliyetler daha düşüktür. Ayrıca SLS ve SLA teknolojisinde olduğu gibi tek seferde tek bir model üretmektense aynı anda birkaç model üreterek baskı tablasını dolu çalıştırmak, hem zamandan hem de birim başı üretim maliyetleri düşmesi açısından avantaj sağlamaktadır.

Maliyet açısından bakıldığında Colorjet 3d baskı teknolojisi ortalama uygun fiyatlar sunmaktadır. Profesyonel segment 3d baskı teknolojisi olduğu için cihaz maliyetleri ev kulanıcı için uygun değildir. Ancak teknolojinin gelişmesi ve renkli 3d baskı teknolojisinde çalışmaların artmasıyla maliyetler ilerleyen yıllarda daha da düşecektir.

 
 Renkli 3d baski örnekleri