Hazır 3D Model Bulabileceğiniz İnternet Siteleri

Hazır 3D Model Bulabileceğiniz İnternet Siteleri

3D Yazıcılar İçin Hazır 3D Model Bulabileceğiniz İnternet Siteleri

3D yazıcılarla çalışırken, projelerinizi hızlandırmak ve çeşitlendirmek için ihtiyacınız olan 3D modelleri bulmak oldukça önemlidir. İşte bu ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz çeşitli platformlar:

1. Thingiverse: Thingiverse kullanıcıların kendi 3D baskı dosyalarını paylaştığı ve indirebileceği bir platformdur. Kullanıcı dostu arayüzü ve geniş kütüphanesiyle dikkat çeker.

2. MyMiniFactory: MyMiniFactory özenle seçilmiş bir dizi ücretsiz 3D baskı modeli sunar. Kaliteli ve detaylı modeller arıyorsanız bu platformu ziyaret etmelisiniz.

3. Cults: Cults özgün ve yaratıcı 3D baskı modelleri sunan bir diğer platformdur. Kullanıcılar tarafından oluşturulan çeşitli tasarımları bulabilir ve indirebilirsiniz.

4. GrabCAD: GrabCAD mühendisler ve tasarımcılar için özel olarak tasarlanmış bir platformdur. Endüstriyel 3D modeller bulabileceğiniz bir kaynaktır.

5. Pinshape: Pinshape ücretsiz ve ücretli olarak geniş bir 3D model kütüphanesine sahiptir. Kendi tasarımlarınızı paylaşabilir ve diğer kullanıcıların tasarımlarını indirebilirsiniz.

6. CGTrader: CGTrader profesyonel 3D tasarımcılar tarafından oluşturulan birçok ücretsiz ve ücretli 3D model sunar. Geniş bir kütüphaneye sahiptir.

7. 3DExport: 3DExport birçok farklı 3D model sunan bir platformdur ve özellikle profesyonel kullanıcılar için tasarlanmıştır.

8. Tinkercad: Tinkercad Autodesk tarafından sunulan ücretsiz bir çevrimiçi 3D modelleme aracıdır. Basit arayüzü sayesinde kullanıcılar kendi tasarımlarını oluşturabilirler.

9. Yeggi: Yeggi birden fazla 3D modelleme sitesini tarayan bir arama motorudur. Geniş bir model yelpazesi sunar.

10. Free3D: Free3D birçok ücretsiz 3D model sunan bir platformdur. Farklı kategorilerde birçok model bulabilirsiniz.

11. 3DWarehouse: 3DWarehouse Google SketchUp kullanıcıları tarafından oluşturulan birçok ücretsiz 3D model içerir.

12. Clara.io: Clara.io çevrimiçi bir 3D modelleme ve animasyon platformudur. Kullanıcılar kendi tasarımlarını oluşturabilir ve paylaşabilirler.

13. 3DShook: 3DShook abonelik tabanlı olarak birçok farklı 3D model sunar. Sürekli güncellenen bir kütüphaneye sahiptir.

Bu platformlar arasında dolaşarak ihtiyaçlarınıza uygun birçok farklı 3D model bulabilirsiniz.

3D yazıcılar hayal gücümüz yettiğince dilediğimiz bütün ürünleri üretebilmemizi sağlayan muhteşem bir teknoloji. Tabi bunun için ihtiyacımız olan bir diğer şey de üretmek istediğimiz ürünün 3D baskı dosyası. Aklınıza gelen, ihtiyacınız olan 3D baskısını almak istediğiniz 3D modellerin, tasarıma gerek kalmadan, benzer modelini ya da doğrudan ihtiyacınız olan modeli hazır olarak bulabileceğiniz, çeşitli internet siteleri mevcut. Bu siteler belli kişiler yada firmalar tarafından kurulsalar da Open Source kültürüne sahip bir topluluk tarafından yönetilmektedir. Bu sitelerdeki modelleri inceledikten sonra bu tasarımların patent sorunu olur mu olmaz mı , insanlar böyle yararlı tasarımları neden paylaşıyor gibi sorular soracaksınız ama bu artık çok sık karşılaşacağınız bir durum olacak. Sizlerde isterseniz kendi modellediğiniz tasarımlarınızı bu sitelerde paylaşabilirsiniz.

 

Thingiverse - ( https://www.thingiverse.com/ )

 • İnternetteki 3D yazıcı modelleri için en büyük içerik deposu Thingiverse’dir.
 • Yaklaşık 2 milyona yakın STL dosyası sunar. Aynı zamanda 3D yazıcı üreticisi olan MakerBot'un hazır 3D model için sunduğu bir servisdir.
 • Modeller ücretsiz olarak sunulmaktadır.İsterseniz model yükleyen kişiye bağış yaparak destek olabilirsiniz.

MyMiniFactory - ( https://www.myminifactory.com/ ) 

 • Oyunseverlerin ve geeklere hitap eden 3D modellerin yer aldığı bir sitedir.
 • Çeşitli tarihi eserlerin 3D taramayla elde edilmiş 3D modellerine erişmek de mümkün.
 • 50.000 den fazla stl dosyasını bünyesinde depolamaktır.
 • Modeller ücretsiz ve ücretli olarak sunulabilmektedir..

Cults - https://cults3d.com/

 • Mimari modellerin, yaratıcı günlük aletlerin, popüler kültüre yönelik tasarımların bulunduğu çok geniş bir içeriğe sahip.
 • 50.000’den fazla ücretsiz 3D baskı dosyasının yer aldığı Cults’de ücretli stl baskı dosyalarıda mevcut.

 

 YouMagine - ( https://www.youmagine.com/ ) 

 • 3D yazıcı üreticisi Ultimaker tarafından işletilen bir web sitesidir.
 • Çok geniş bir 3D model arşivi olmasa da, ihtiyaç olduğunda güzel bir alternatif olabilecek bir site.
 • Ücretli ve ücretsiz 16.000’den fazla stl dosyası barındırmaktadır.

 

Cgtrader - https://www.cgtrader.com/

 • Site; mimari, otomobil modelleri, insan/karakter modelleri, mobilya modelleri,ev gereçleri, gündelik eşyaları bulundurmakta.
 • Ücretsiz 3D baskı dosyalarının da yer aldığı sitede 740.000’den fazla hazır 3D model dosyası yer almaktadır. 

Sidebar